News ticker

1240 articles
Saturday August 30, 2014
2012-13 Upper Peninsula Boys Hockey Results

2013 MHSAA Hockey State Championship
Division Three at Plymouth

Bloomfield Hills Cranbrook 4, Sault Ste. Marie 2


2013 MHSAA Hockey State Semifinals
Division Three at Plymouth

Sault Ste. Marie 4, Flint Powers 3 (2OT)


2013 MHSAA Hockey State Quarterfinals
Division Three at Marquette

Sault Ste. Marie 4, Houghton 1


2013 MHSAA Hockey Regional Scoreboard

Division Two at Various

Saginaw Heritage 5, (at) Midland Dow 3
Escanaba 8, (at) Negaunee 0
(at) Marquette 7, Kingsford 4
Saginaw Heritage 3, (at) Midland 2
Escanaba 8, (at) Marquette 0
Final: Saginaw Heritage 2, Escanaba 1


Division Three at Michigan Tech University
Hancock 8. Painesdale-Jeffers 4
Hancock 8, L'Anse 2
Houghton 8, Calumet 3
Final: Houghton 5, Hancock 2


Division Three at Various
Sault Ste. Marie 5, Petoskey 0
Cadillac 5, Gaylord 1
Sault Ste. Marie 11, (at) Cheboygan 0
Alpena 4, (at) Cadillac 3 (2 OT)
Final: Sault Ste. Marie 4, Alpena 0


2012-13 High School Hockey Regular Season Scores

Friday, November 16

(at) Marquette 5, Hancock 2

Sault Ste. Marie Elks Tournament
Rockford 2, Lakeland 2 (OT)
Sault Ste. Marie 5, Big Rapids 0

Alpena Huron Shores Showcase
Negaunee 10, Lapeer East 4

Saturday, November 17
Sault Ste. Marie Elks Tournament
Lakeland 2, Big Rapids 1
Sault Ste. Marie 8, Rockford 2

Alpena Huron Shores Showcase
Utica Stevenson 8, Negaunee 7

Tuesday, November 20
Houghton 6, (at) Negaunee 1

Wednesday, November 21
Bay Port, Wis. 3, (at) Kingsford 1

Friday, November 23
(at) Calumet 3, Hancock 2

Saturday, November 24
(at) Calumet 5, Hancock 2

Tuesday, November 27
Escanaba 7, (at) Marquette 5
Painesdale-Jeffers 5, (at) Negaunee 1

Friday, November 30
Sault Ste. Marie 4, (at) Marquette 3
(at) Bloomfield Hills Cranbrook 9, Calumet 1
(at) Marinette/Menominee 3, L'Anse 0

Joe Butkovich Tournament at Dee Stadium
Houghton 3, Rochester United 2
Painesdale-Jeffers 6, Gaylord 3

Saturday, December 1
Sault Ste. Marie 6, (at) Marquette 3
(at) Bloomfield Hills Cranbrook 8, Calumet 0

Joe Butkovich Tournament at Dee Stadium
(at) Houghton 5, Gaylord 2
Rochester United 7, Painesdale-Jeffers 2

Monday, December 3
Kingsford 3, (at) L'Anse 0

Wednesday, December 5
Sault Ste. Marie 3, (at) Escanaba 1

Thursday, December 6
Marquette 9, (at) Negaunee 2
Painesdale-Jeffers 6, (at) Kingsford 4

Friday, December 7
(at) Sault Ste. Marie 7, Gaylord 1

T.C. Bay Area Reps Tournament
Macomb Dakota 8, Escanaba 0

Rick Miller Invitational
(at) Houghton 5, Traverse City West 3
Traverse City Central 5, (at) Hancock 3

Saturday, December 8
T.C. Bay Area Reps Tournament
Escanaba 4, Utica Eisenhower 1

Rick Miller Invitational at HCA
Hancock 5, Traverse City West 2
Houghton 5, Traverse City Central 1

Tuesday, December 11
Calumet 6, (at) Marquette 1
(at) Houghton 7, Hancock 1
Kingsford 9, (at) Negaunee 1

Wednesday, December 12
Sault Ste. Marie 9, (at) Cheboygan 1

Thursday, December 13
Calumet 4, (at) Kingsford 2
(at) Hancock 7, L'Anse 0

Friday, December 14
Birmingham Brother Rice 5, (at) Sault Ste. Marie 4 (OT)
(at) Houghton 5, Farmington Unified 3

Gil Versailles Memorial Tournament at Escanaba
L'Anse 5, Negaunee 2
Escanaba 9, Tomahawk, Wis. 1

Division Three Invitational at Gaylord
Flint Powers 6, Painesdale-Jeffers 0

Saturday, December 15
Birmingham Brother Rice 9, Marquette 0
(at) Calumet 4, Farmington Unified 3 (OT)

Gil Versailles Memorial Tournament at Escanaba
Third Place: Tomahawk, Wis. 8, Negaunee 1
First Place: Escanaba 9, L'Anse 1

Division Three Invitational at Gaylord
Painesdale-Jeffers 2, Big Rapids 1

Tuesday, December 18
(at) Escanaba 9, Negaunee 0

Thursday, December 20
(at) Houghton 7, Calumet 1

Friday, December 21
Hancock 4, (at) Painesdale-Jeffers 1

Grosse Pointe University Liggett Invitational
Muskegon Mona Shores 7, Sault Ste. Marie 3

Saturday, December 22
DePere, Wis.  5, (at) Kingsford 3

Grosse Pointe University Liggett Invitational
Sault Ste. Marie 5, Grosse Pointe South 4

Wednesday, December 26
John MacInnes Tournament at MTU
Houghton 6, Calumet 0
Sault Ste. Marie 7, Hancock 2

Thursday, December 27
John MacInnes Tournament at MTU
Third Place: Calumet 5, Hancock 0
First Place: Sault Ste. Marie 6, Houghton 3

Cheboygan Christmas Hockey Showcase
(at) Cheboygan 8, L'Anse 1
Kingsford 7, St. Ignace 3

Friday, December 28
Dick Johnsen Memorial Tournament at Escanaba
Painesdale-Jeffers 8, Negaunee 0
Escanaba 9, Monroe, Wis. 0

Cheboygan Christmas Hockey Showcase
Cheboygan 5, Kingsford 4 (OT)
L'Anse vs St. Ignace, no report

Saturday, December 29
Dick Johnsen Memorial Tournament at Escanaba
Third Place: Negaunee 11, Monroe, Wis. 3
First Place: Escanaba 9, Painesdale-Jeffers 1

Friday, January 4
Grosse Pointe North 2, (at) Marquette 1
(at) Calumet 6, Novi 2
Brighton 4, (at) Houghton 3 (OT)

Jeffers New Years Tournament at MTU
Escanaba 9, Negaunee 0
Painesdale-Jeffers 3, Grand Blanc 1

Saturday, January 5
DePere, Wis. 8, (at) Marquette 2
(at) Houghton 5, Novi 2
Brighton 4, (at) Calumet 1

Jeffers New Years Tournament at MTU
Escanaba 9, Grand Blanc 1
Painesdale-Jeffers 7, L'Anse  5

Sunday, January 6
Novi 2, (at) Marquette 1

Monday, January 7
(at) L'Anse 5, Painesdale-Jeffers 3

Tuesday, January 8
Escanaba 4, (at) Sault Ste. Marie 3
(at) Houghton 9, Negaunee 1
Hancock 5, (at) Kingsford 4

Thursday, January 10
Kingsford 4, (at)Marquette 1
(at) Negaunee 4, L'Anse 2

Friday, January 11
(at) Hancock 10, Marquette 2
Fond duLac, Wis. 5, (at) Houghton 4 (OT)

Cooper Classic Showcase @Sault Ste. Marie
(at) Sault Ste. Marie 6, Painesdale-Jeffers 2
Plymouth 8, Cheboygan 0

Saturday, January 12
(at) Calumet 5, Escanaba 2
(at) Hancock 1, Fond duLac, Wis 0

Cooper Classic Showcase @Sault Ste. Marie
Painesdale-Jeffers 6, Cheboygan 3
Plymouth 6, (at) Sault Ste. Marie 3

Monday, January 14
(at) Painesdale-Jeffers 10, Negaunee 2
Houghton 9, (at) L'Anse 1

Tuesday, January 15
(at) Escanaba 3, Marquette 1

Thursday, January 17
(at) Hancock 9, Negaunee 1

Friday, January 18
(at) Flint Powers Catholic 3, Marquette 1
University of Detroit Jesuit 5, (at) Calumet 2

Sault Lions Club Showcase @Sault Ste. Marie
Hancock 1, Dearborn Divine Child 0
(at) Sault Ste. Marie 11, Notre Dame Prep 1

Wishigan Cup @Milwaukee
Painesdale-Jeffers 4, (at) SHAW, Wis. 1
L'Anse 6, (at) Pettit, Wis. 4

Saturday, January 19
Marquette 5, (at) Jackson United, 2
University of Detroit Jesuit 3, (at) Calumet 2

Sault Lions Club Showcase @Sault Ste. Marie
Hancock 6, Notre Dame Prep 1
(at) Sault Ste. Marie 1, Dearborn Divine Child 0

Wishigan Cup @Milwaukee
Painesdale-Jeffers 4, (at) Petitt, Wis. 2
L'Anse 2, SHAW, Wis., 2 tie

Sunday, January 20
(at) Kingsford 6, University of Detroit Jesuit 3

Thursday, January 24
(at) Houghton 6, Kingsford 2
Hancock 8, (at) L'Anse 1
(at) Sault Ste. Marie 2, Port Huron Northern 1

Friday, January 25
(at) Marquette 6, Midland 2

Lynn Auto Parts Showcase @Sault Ste. Marie
(at) Sault Ste. Marie 5, GPW University Liggett 2

Saturday, January 26
Midland 3, (at) Marquette 2
Escanaba 8, (at) Cheboygan 0
(at) Calumet 5, Kingsford 4

Lynn Auto Parts Showcase @Sault Ste. Marie
(at) Sault Ste. Marie 6, Canton 4

Monday, January 28
(at) Hancock 4, Painesdale-Jeffers 1

Tuesday, January 29
Calumet 6, (at) Houghton 3
Marquette at Kingsford, ppd. ice (make-up 2/18)
Escanaba at Negaunee, ppd. ice (make-up 2/18)

Thursday, January 31
Kingsford 7, (at) Negaunee 3
(at) Houghton 8, L'Anse 1
Calumet 5, (at) Hancock 2

Friday, February 1
(at) Escanaba 9, Alpena 2
(at) Painesdale-Jeffers 5, Negaunee 3
(at) L'Anse 4, Marinette/Menominee Thunder 2

Saturday, February 2
(at) Escanaba 6, Alpena 4
Kingsford 4, (at) Painesdale-Jeffers 2
Marquette Electricians AAA 4, Marquette 0

Monday, February 4
Hancock 6, (at) Negaunee 0

Tuesday, February 5
(at) Painesdale-Jeffers 5, L'Anse 2
Houghton 9, (at) Kingsford 3
Calumet 8, (at) Negaunee 0

Wednesday, February 6
(at) Alpena 2, Sault Ste. Marie 1

Thursday, February 7
(at) Houghton 5, Painesdale-Jeffers 3
Negaunee 4, (at) L'Anse 3 (OT)
(at) Northland Pines, Wis. 4, Hancock 2

Michigan Public School Showcase @Chelsea,
Farmington 5, Marquette 3
Escanaba 4, Hartland 2

Friday, February 8
Michigan Public School Showcase @Chelsea
Escanaba 1, Rochester United 0
Kingsford 6, Saline 3

MIHL Showcase @Trenton
Farmington United 4, Marquette 3
Toronto Hill Academy (Ont.) 3, Sault Ste. Marie 0
Trenton 3, Calumet 2

Saturday, February 9
Houghton 6, (at) Hancock 2

Michigan Public School Showcase @Chelsea
Escanaba 6, Chelsea 5
Kingsford 7, White Lake Lakeland 7 (OT)

MIHL Showcase @Trenton
Grosse Pointe South 3, Marquette 0
Univ. Detroit Jesuit 5, Sault Ste. Marie 1
Calumet 3, Wyandotte 1

Monday, February 11
(at) Kingsford 7, L'Anse 1
(at) Calumet 4, Houghton 3

Tuesday, February 12
Escanaba 7, (at) Kingsford 5

Thursday, February 14
Houghton 8, (at) Marquette 1
(at) Calumet 9, Negaunee 0

Friday, February 15
(at) Escanaba 7, Calumet 3

Saturday, February 16
(at) Escanaba 4, Hancock 3 (OT)
(at) Painesdale-Jeffers 7, Kingsford 6 (OT)

Monday, February 18
Houghton 4, (at) Painesdale-Jeffers 3
Escanaba 8, (at) Negaunee 0
Marquette 2, (at) Kingsford 0

Thursday, February 21
(at) Calumet 5, Marquette 2
(at) Escanaba 6, Kingsford 3
Houghton 5, (at) Hancock 4
(at) Sault Ste. Marie 4, Traverse City West 0

Friday, February 22
(at) Painesdale-Jeffers 9, L'Anse 3
Traverse City Central 7, (at) Sault Ste. Marie 6

Saturday, February 23
(at) Marquette 5, Negaunee 1
(at) Hancock 6, Kingsford 3

END OF REGULAR SEASON

Choose team:
Date Time Opponent Score Record
11/21
7:00 PM
Bay Port, Wis. Pirates
1 - 3 (L)
12/3
7:00 PM
at L'Anse Purple Hornets
3 - 0 (W)
12/6
7:00 PM
Painesdale-Jeffers Jets
4 - 6 (L)
12/11
7:00 PM
Negaunee Miners
9 - 1 (W)
12/13
7:00 PM
Calumet Copper Kings
2 - 4 (L)
12/22
7:00 PM
DePere Redbirds
3 - 5 (L)
2-4
12/27
5:00 PM
at St. Ignace Saints
7 - 3 (W)
3-4
12/28
4:00 PM
at Cheboygan Chiefs
4 - 5 (L)
OT
1/8
7:00 PM
Hancock Bulldogs
4 - 5 (L)
1/10
7:00 PM
at Marquette Redmen
4 - 1 (W)
1/20
3:00 PM
Univ of Detroit Jesuit
6 - 3 (W)
1/24
7:00 PM
at Houghton Gremlins
2 - 6 (L)
1/26
7:00 PM
at Calumet Copper Kings
4 - 5 (L)
1/31
7:00 PM
at Negaunee Miners
7 - 3 (W)
2/2
5:00 PM
at Painesdale-Jeffers Jets
4 - 2 (W)
2/5
7:00 PM
Houghton Gremlins
3 - 9 (L)
2/8
10:00 AM
at Howell High School
- (T)
2/9
12:15 PM
at Lakeland High School
7 - 7 (T)
2/11
7:00 PM
L'Anse Purple Hornets
7 - 1 (W)
2/12
7:00 PM
Escanaba Eskymos
5 - 7 (L)
9-10-1
2/16
1:00 PM
at Painesdale-Jeffers Jets
6 - 7 (L)
2/18
7:00 PM
Marquette Redmen
0 - 2 (L)
2/21
7:00 PM
at Escanaba Eskymos
3 - 6 (L)
9-13-1
2/23
2:30 PM
at Hancock Bulldogs
3 - 6 (L)
2/26
7:00 PM
at Marquette Redmen
4 - 7 (L)



Escanaba Eskymo Hockey Coach McCarthy Resigns
Wednesday April 17, 2013
LeMire Wins Marquette Junior Hockey's Top Award
Wednesday April 17, 2013
Eskymos Celebrate Best Hockey Season At Banquet
Wednesday March 20, 2013
Escanaba Jr. Hockey Association Hands Out Awards
Monday March 18, 2013
Eskymo Season Ends With Heartbreaking 2-1 Loss
Tuesday March 5, 2013
MERCY!!! Eskymos Roll Into Regional Finals, 8-0
Thursday February 28, 2013
One Hat Trick Not Enough For Wunder; Esky Wins
Wednesday February 27, 2013
Eskymos Finish Regular Season With 6-3 Victory
Thursday February 21, 2013
Escanaba's '3rd Unit' Shines In Win Over Negaunee
Monday February 18, 2013
Eskymos Rally Past Hancock To Keep Streak Alive
Saturday February 16, 2013
Eskymos Dominate Calumet; Tied For First Place
Friday February 15, 2013
Eskymos Outlast Flivvers To Win 8th Straight Game
Tuesday February 12, 2013
Eskymos Hang On To Earn Showcase Sweep, 6-5
Saturday February 9, 2013
LeMire, Wunder Lead Eskymos To Another Victory
Saturday February 9, 2013
Kingsford Wins; Marquette Falls At Ice Showcase
Friday February 8, 2013
Eskymos Overcome Adversity; Get Win At Showcase
Thursday February 7, 2013
Eskymos Need 3rd Period Rally To Sweep Alpena
Saturday February 2, 2013
Wunder Breaks School Record; Eskymos Win Again
Friday February 1, 2013
Wunder, Eastin Lead Eskymos Past Cheboygan 8-0
Saturday January 26, 2013
Eastin Is Clutch Again: Eskymos Stop Redmen, 3-1
Wednesday January 16, 2013
Eskymos Start Fast; Calumet Armory Jinx Continues
Saturday January 12, 2013
Eskymos On Cloud Nine! Winning Streak Continues
Tuesday January 8, 2013
Wunder, Eskymos Overwhelm Grand Blanc At Tech
Saturday January 5, 2013
Eskymos Rout Miners For Seventh Straight Victory
Friday January 4, 2013
Eskymos Rip Jets To Run Win Streak To Six Games
Saturday December 29, 2012
Mercy! Eskymos, Jets Cruise To Hockey Victories
Friday December 28, 2012
Eskymos Young & Old Have Fun In Alumni Games
Saturday December 22, 2012
Pietilas Score But Kingsford Flivvers Fall To DePere
Saturday December 22, 2012
Eskymos Roll To Third Straight Mercy-Rule Victory
Thursday December 20, 2012
Negaunee Miners Go 0-2 In Escanaba Tournament
Saturday December 15, 2012
Eskymo Hockey Starts Slow; Finishes Strong, 9-1
Saturday December 15, 2012
Tomahawk Chop! Eskymos Roll To Mercy-Rule Win
Friday December 14, 2012
Wunder-ful Turnaround! Eskymos Beat Utica Ike
Saturday December 8, 2012
Sault Blue Devils Hold Off Late Eskymo Challenge
Wednesday December 5, 2012
Eskymos Start Fast, Cruise To Win Over Marquette
Tuesday November 27, 2012
Kingsford Flivvers Lose Hockey Season-Opener 3-1
Wednesday November 21, 2012
Young Eskymos Prepare For New Hockey Season
Tuesday November 20, 2012
Esky Kids Prepare For High School Hockey Season
Monday October 15, 2012
Eskymo Hockey Schedule Includes Five Tourneys
Monday September 24, 2012