• HS Girls Basketball 12/3: Gwinn 41, Brimley 31
  • HS Girls Basketball 12/3: Escanaba 50, McBain 42
  • HS Hockey 12/3: Marquette 9, Midland Dow 0
  • HS Hockey 12/3: Kingsford 3, Cheboygan 0
  • HS Hockey 12/3: Negaunee 11, Monroe Catholic Central 4
  • College Hockey 12/3: Michigan Tech 3, Northern Michigan 1
  • College Basketball 12/3: Dakota County (Minn) 69, Bay College 67
5312 articles
Tuesday December 6, 2022
U.P. HIGH SCHOOL HOCKEY SCORES/SCHEDULES

The 2022-23 high school hockey season is under way. The schedule is posted below for the Upper Peninsula's teams. It will be upated with match-ups in the multiple "in-season tournaments" once we get those pairings. If you notice any mistakes or have any additions or changes, send an E-Mail to [email protected]

2022-2023 U.P. HIGH SCHOOL HOCKEY SCORES/SCHEDULES

 

Thursday, November 17
(at) Kingsford 3, Manistique 1

 

Friday, November 18
Houghton 8, (at) Escanaba 0
(at) Birmingham Brother Rice, 4, Marquette 2

(at) Alpena 5, Hancock 3
(at) Painesdale-Jeffers 4, Cheboygan 3 (OT)
(at) Sault Ste, Marie 5, Milford 1
 

Saturday, November 19
Cheboygan 3, (at) Negaunee 2

White Lake Lakeland 3, (at) Sault Ste. Marie 2

Marquette 3, (at) Lake Orion 1
Hancock 6, (at) Manistique 1
Lakeland Union, Wis 4, (at) Kingsford 3

 

Tuesday, November 22
Escanaba 3, (at) Kingsford 2
Houghton 3, (at) Marquette 0
Manistique 7, Cheboygan 2
(at) Painesdale-Jeffers 5, Negaunee 2

 

Friday, November 25
(at) Alpena 4, Sault Ste. Marie 3, shootout
Kingsford 3, Walled Lake Northern 2
Manistique 4, (at) Lenawee Union 0

 

Saturday, November 26
Sault Ste. Marie 8, Macomb Dakota 2
(at) Alpena 4, Kingsford 0
Manistique 3, (at) Jackson United 3

 

Tuesday, November 29
Marquette 11, (at) Escanaba 3
(at) Painesdale-Jeffers 2, Calumet 1

 

Thursday, December 1
(at) Hancock 3, Painesdale-Jeffers 1

 

Friday, December 2
(at) Sault Ste. Marie 4, Kingsford 0
(at) Houghton 7, Traverse City Central 0
(at) Escanaba 9, Painesdale-Jeffers 4
Marquette 3, (at) Saginaw Heritage 2 (OT)
Grand Haven 8, Negaunee 1

 

Saturday, December 3

(at) Sault Ste. Marie 3, Ann Arbor Gabriel Richard 2
Marquette 9, (at) Midland Dow 0
Kingsford 3, Cheboygan 0
Negaunee 11, (at) Monroe St. Mary Catholic Central 4

(at) Hancock 3, Traverse City Central 2

 

Tuesday, December 6
Escanaba at Negaunee, 7 p.m. (LIVE on FM-93.5, AM-600)
Calumet at Marquette, 6:30 p.m.
Painesdale-Jeffers at Kingsford, 7 p.m.

 

Wednesday, December 7
Sault Ste. Marie at Cheboygan, 7 p.m.

Hancock at Houghton, 7 p.m.

 

Friday, December 9
Rochester United at Escanaba, 7 p.m. (LIVE on FM-93.5, AM-600)
Bay Area Reps at Marquette, 7 p.m.
Muskegon Mona Shores at Sault Ste. Marie, 8 p.m.
Manistique vs Grand Rapids Christian (@Soo), 6 p.m.

Saginaw Heritage at Houghton, 7 p.m.

 

Saturday, December 10
Rochester United at Escanaba, 1 p.m.
Bay Area Reps at Marquette, 1 p.m.
Grand Rapids Christian at Sault Ste. Marie, 3 p.m.
Manistique vs Muskegon Mona Shores (@Soo), 1 p.m.
Kingsford at Houghton, noon

Saginaw Heritage at Hancock, 1 p.m.

 

Monday, December 12
Kingsford at Negaunee, 6 p.m.

 

Tuesday, December 13
Marquette at Hancock, 6:30 p.m.
Houghton at Painesdale-Jeffers, 7 p.m.

 

Friday, December 16

Sault Ste. Marie vs TBA (@Big Rapids), TBA
Escanaba at Hancock, 7 p.m.
Orchard Lake St. Mary's at Marquette, 7 p.m.
Kingsford vs TBA (@Bay City Invite), 3:30 p.m.
Warren delaSalle at Houghton, 7 p.m.

Hartland at Calumet, 7 p.m.

 

Saturday, December 17
Orchard Lake St. Mary's at Marquette, 2 p.m.

Sault Ste. Marie vs TB A (@Big Rapids), TBA
Kingsford vs TBA (@Bay City Invite), 10:30 a.m.

Rhinelander, Wis at Painesdale-Jeffers, TBA

Hartland at Houghton, 1 p.m.
Warren delaSalle at Calumet, 1 p.m.

 

Tuesday, December 20
Kingsford at Marquette, 7 p.m.
Manistique at Negaunee, 6 p.m.

Calumet at Houghton, 7 p.m.

Thursday, December 22
Hancock at Calumet, 7 p.m.

Friday, December 23
Hancock at Calumet, 7 p.m.

 

Tuesday, December 27
Escanaba vs TBA (@Alpena Showcase), TBA
Manistique vs TBA (@Alpena Showcase), TBA
Negaunee vs TBA (@Waupaca Wis. Tourney), TBA

Houghton vs Calumet (@McInnes Tourney), 7:30 p.m.
Hancock vs Fond duLac, Wis (@McInnes Tourney), 5:30 p.m.

 

Wednesday, December 28
Escanaba vs TBA (@Alpena Showcase), TBA
Manistique vs TBA (@Alpena Showcase), TBA
Negaunee vs TBA (Waupaca Wis. Tourney), TBA

McInnes Tournament 3rd Place
McInnes Tournament Championship

 

Thursday, December 29
Kingsford at Lakeland Union, Wis., 8 p.m.
Negaunee vs TBA (Waupaca Wis. Tourney), TBA

 

Tuesday, January 3
Painesdale-Jeffers at Marquette, 6 p.m.

 

Thursday, January 5
Kingsford at Escanaba, 7 p.m.
Negaunee vs Manistique (@Munising), 7 p.m.

 

Friday, January 6
Fenton-Linden at Sault Ste. Marie, 8 p.m.
Painesdale-Jeffers vs Manistique (@Munising), 7 p.m.

Brighton at Houghton, 7 p.m.

Novi at Hancock, 7 p.m.

Northville at Calumet, 7 p.m.

 

Saturday, January 7
Plymouth at Sault Ste. Marie, 3 p.m.
Escanaba at Manistique, 2 p.m.
Ashland, Wis at Painesdale-Jeffers, 1 p.m.

Novi at Houghton, 1 p.m.

Northville at Hancock, 1 p.m.

Brighton at Calumet, 7 p.m.

 

Tuesday, January 10
Hancock at Kingsford, 7 p.m.
Negaunee at Houghton, 7 p.m.

 

Wednesday, January 11
Manistique at Painesdale-Jeffers, 7 p.m.

 

Thursday, January 12
Hancock at Negaunee, 6 p.m.

 

Friday, January 13

Birmingham Brother Rice at Houghton, 7 p.m.

University of Detroit Jesuit at Calumet, 7 p.m.

Lansing Capital City at Sault Ste. Marie, 8 p.m.
Escanaba vs TBA (@TC North/South Showcase), TBA
Marquette vs TBA (@TC North/South Showcase), TBA
Kingsford vs TBA (@TC North/South Showcase), TBA

Manistique at Cadillac, 7 p.m.

Painesdale-Jeffers vs TBA (@Merill Tourney), 9 p.m.

 

Saturday, January 14

University of Detroit Jesuit at Houghton, 3 p.m.

Jackson Lumen Christi at Sault Ste. Marie, 3 p.m.

Escanaba vs TBA (@TC North/South Showcase), TBA
Marquette vs TBA (@TC North/South Showcase), TBA
Kingsford vs TBA (@TC North/South Showcase), TBA

Manistique at Manistee, 3 p.m.
Painesdale-Jeffers vs TBA (@Merrill Tourney), noon

Birmingham Brother Rice at Calumet, 7 p.m.

 

Tuesday, January 17
Marquette at Negaunee, 6 p.m.
Painesdale-Jeffers at Calumet, 7 p.m.

 

Friday, January 20

St. Edward's Catholic at Sault Ste. Marie, 8 p.m.
Cadillac at Negaunee, 6 p.m.

Grandville at Houghton, 7 p.m.
Gaylord at Painesdale-Jeffers, 7 p.m.

Plymouth Salem at Calumet, 7 p.m.

 

Saturday, January 21

Port Huron Northern at Sault Ste. Marie, 3 p.m.
Escanaba at Calumet, 4 p.m.
Gaylord at Negaunee, 1 p.m.

Plymouth Salem at Houghton, 2 p.m.

Cadillac at Manistique, 1 p.m.

Grandville at Hancock, 1 p.m.
 

Tuesday, January 24
Kingsford at Manistique, 7 p.m.
Calumet at Negaunee, 6 p.m.

Hancock at Painesdale-Jeffers, 7 p.m.

 

Thursday, January 26
Escanaba vs FNV Griffins (@Bay City), 7 p.m.

Marquette at Hartland. TBA
Painesdale-Jeffers at Kingsford, 7 p.m.

 

Friday, January 27

Escanaba vs TBA (@Chelsea Showcase), TBA
Petoskey at Negaunee, 6 p.m.

Sault Ste. Marie at Grand Rapids Tournament, TBA
Marquette vs TBA (@Chelsea Showcase), TBA

Bay Port, Wis at Houghton, 7 p.m.

DePere, Wis at Hancock, 7 p.m.

 

Saturday, January 28
Escanaba vs TBA (@Chelsea Showcase), TBA
Sault Ste. Marie at Grand Rapids Tournament, TBA
Marquette at Brighton, TBA

Petoskey at Manistique, 2 p.m.
Bay Port, Wis at Hancock, 1 p.m.

DePere, Wus at Calumet, 4 p.m.

 

Tuesday, January 31
Negaunee at Escanaba, 7 p.m.
Calumet at Hancock, 7 p.m.

 

Thursday, February 2
Hancock at Escanaba, 6 p.m.
Negaunee at Kingsford, 7 p.m.

 

Friday, February 3

Marquette vs TBA (@MIHL Trenton Showcae), TBA
Houghton vs TBA (@MIHL Trenton Showcae), TBA

Calumet vs TBA (@MIHL Trenton Showcae), TBA

Sault Ste. Marie at Holland West Ottawa Tournament, TBA

 

Saturday, February 4
Marquette vs TBA (@MIHL Trenton Showcase), TBA
Houghton vs TBA (@MIHL Trenton Showcae), TBA
Calumet vs TBA (@MIHL Trenton Showcae), TBA

Sault Ste. Marie at Holland West Ottawa Tournament, TBA

Manisique at Gaylord, 1 p.m.

Merrill, Wis at Painesdale-Jeffers, 11 a.m.

 

Tuesday, February 7
Escanaba at DePere, Wis., 6:30 p.m.
Negaunee at Hancock, 7 p.m.

 

Thursday, February 9

Marquette at Calumet, 6:30 p.m.
Painesdale-Jeffers at Sault Ste. Marie, 7 p.m.
Ashland, Wis at Kingsford, 7 p.m.

 

Friday, February 10
Ashwaubenon, Wis at Escanaba, 7 p.m.
Sault Ste. Marie at Traverse City West, TBA
Manistique at Petoskey, TBA

Painesdale-Jeffers vs TBA (@Cheboygan Invite), TBA

Houghton at Hancock, 8 p.m. WING DING

 

Saturday, February 11

Sault Ste. Marie at Traverse City Central, TBA
Painesdale-Jeffers vs TBA (@Cheboygan Invite), TBA
 

Tuesday, February 14
Manistique at Escanaba, 6:30 p.m.
Hancock at Marquette, 6:30 p.m.
Painesdale-Jeffers at Negaunee, 6 p.m.

Houghton at Calumet, 7 p.m.

 

Thursday, February 16
Marquette at Houghton, 6:30 p.m
Calumet at Kingsford, 6 p.m.

 

Friday, February 17
Sault Ste. Marie at Escanaba, 7 p.m.
Negaunee at Gaylord, 7 p.m.
Manistique vs Mattawan (@Kalamazoo Wings Arena), TBA

Grosse Pointe Woods University Liggett vs Painesdale-Jeffers (@Calumet), 6:30 p.m.

 

Saturday, February 18
Escanaba at Painesdale-Jeffers, 1 p.m.

Grosse Pointe Woods University Liggett at Calumet, 1 p.m.
Negaunee at Cheboygan, 2 p.m.
Manistique vs Kalamazoo Eagles (@Wings Arena), TBA

END OF REGULAR SEASON

 

Choose team:
No schedule entries



Eskymo Hockey Rolls Over Jeffers On Senior Night
Friday December 2, 2022
Marquette Hockey Erupts To Mercy Escanaba, 11-3
Wednesday November 30, 2022
ALL IN THE FAMILY: Eskymos Rally Past Flivvers
Tuesday November 22, 2022