• HS Boys Basketball 1/17: North Central 70, Rapid RIver 44
  • HS Boys Basketball 1/17: Bark River-Harris 57, Forest Park 54 (2OT)
  • HS Boys Basketball 1/17: Munising 72, Carney-Nadeau 41
  • HS Boys Basketball 1/17: Negaunee 43, Hancock 24
  • HS Boys Basketball 1/17: Norway 66, North Dickinson 19
  • HS Girls Basketball 1/17: Westwood 70, Iron Mountain 38
  • HS GIrls Basketball 1/17: Escanaba 64, Menominee 54
  • HS Girls Basketball 1/17: Ishpeming 53, West Iron County 42
4828 articles
Wednesday January 19, 2022
UP HS GIRLS B-BALL SCORES/SCHEDULES

UPPER PENINSULA GIRLS BASKETBALL SCHEDULE/SCORES
If you see any corrections/additions/missing games, scores, email jack600@att.net and mludluim@wluctv6.com
 
Tuesday, November 30
(at) Ishpeming 62, Bark River-Harris 39
(at) St. Ignace 53, Charlevoix 9
Forest Park 36, (at) North Central 32
Gladstone 60, (at) Gwinn 42
(at) Brimley 61, Harbor Light Christian 25
(at) Ontonagon 55, Lake Linden-Hubbell 34
(at) Negaunee 65, Manistique 25
Marquette 51, (at) Escanaba 36
(at) Munising 63, Newberry 21
Mid Peninsula 44, (at) Rapid River 23
North Dickinson 52, (at) Kingsford 46
Superior Central 42, (at) Stephenson 27
(at) Bessemer 72,Wakefield-Marenisco 6
(at) Hancock 68, West Iron County 28
 
Wednesday, December 1
Chassell 33, (at) Painesdale-Jeffers 26
(at) Ewen-Trout Creek 65, Dollar Bay 39

Thursday, December 2
Calumet 78, (at) Iron Mountain 36
Cedarville-DeTour 57, (at) Hillman 37
Florence, Wis. 53, (at) North Dickinson 49
L'Anse 52, (at) Lake Linden-Hubbell 49
North Central 61, (at) Rapid River 36
Norway 44, (at) Stephenson 31
(at) Hurley, Wis. 81, Wakefield-Marenisco 5
Appleton Xavier, Wis. 60, (at) Menominee 39
(at) Mellen, Wis. 84, Bessemer 32

Friday, December 3
Baraga 38, (at) Ontonagon 33
(at) Sault Ste. Marie 54, Escanaba 44
(at) Bark River-Harris 75, Forest Park 24
Hancock 60, (at) Painesdale-Jeffers 18
(at) Houghton 64, Ishpeming 46
(at) Westwood 74, Kingsford 45
(at) Carney-Nadeau 70, Mid Peninsula 30
Negaunee 60, (at) Gladstone 23
(at) Engadine 54, Newberry 24
(at) Munising 40, Superior Central 39
Marquette 52, Milan 37
Chassell 41, (at) Watersmeet 35
(at) Maplewood Baptist 58, Copper Country Christian 27
(at) Put-In-Bay, Ohio 48, Beaver Island 22
Pellston at Pickford
Rudyard 60, (at) Brimley 53

Saturday, December 4
Grandville 42, Marquette 37
(at) Cedarville-DeTour 50, Frankfort 47
(at) Menominee 49, Oneida Nation, Wis. 38
(at) Put-In-Bay, Ohio 39, Beaver Island 15
(at) Maplewood Baptist 59, Copper Country Christian 27
 
Monday, December 6
Ishpeming at Kingsford, ppd. snow

Tuesday, December 7
Sault Ste. Marie 48, (at) Marquette 42
'(at) Ontonagon 56, Bessemer 20
Carney-Nadeau 67, (at) Forest Park 32
(at) Lake Linden-Hubbell 56, Chassell 29
(at) Hancock 52, Ewen-Trout Creek 41
Harbor Springs 59, (at) Cedarville-DeTour 43
Houghton 72, (at) L’Anse 35
(at) West Iron County 50, Iron Mountain 47
Ironwood 70, (at) Wakefield-Marenisco 20
(at) Baraga 52, Painesdale-Jeffers 13
Negaunee 59, (at) Escanaba 43
Munising 56, (at) Engadine 51
(at) Norway 57, Rapid River 25
St. Ignace 53, (at) Boyne City 19
 
Wednesdsay, December 8
Pickford 57, (at) East Jordan 48
 
Thursday, December 9
Engadine 58, (at) Big Bay deNoc 28
Ewen-Trout Creek 54, (at) Ironwood 31
Hancock 51, (at) Chassell 18
(at) Bessemer 45, Watersmeet 33
 
Friday, December 10
Baraga 54, (at) Lake Linden-Hubbell 22
(at) Pickford 52, Brimley 33
Carney-Nadeau 57, (at) Stephenson 15
(at) Chassell 42, Dollar Bay 37
Houghton 65, (at) Negaunee 56
Iron Mountain at Gwinn, postponed
(at) Bessemer 44, Painesdale-Jeffers 38
Kingsford 61, (at) Forest Park 17
(at) Traverse City Central 37, Marquette 33
Munising at Manistique, postponed
(at) Cheboygan 64, Newberry 27
(at) Bark River-Harris 51, North Dickinson 43
(at) Niagara, Wis. 55, Norway 30
Ontonagon 58, (at) Wakefield-Marenisco 13
(at) Rudyard 55, Sault Ste. Marie 54
Superior Central 58, (at) Rapid River 18
 
Saturday, December 11
(at) Traverse City West 38, Marquette 18
Muskegon Mona Shores 62, (at) Sault Ste. Marie 35
Oscoda at Cedarville-DeTour, cancelled
 
Monday, December 13
Ewen-Trout Creek 56, (at) Wakefield-Marenisco 11
Houghton 72, (at) Gwinn 42
(at) L'Anse 49, Painesdale-Jeffers 40
(at) Maplewood Baptist 57, Mackinaw City 45

Tuesday, December 14
(at) North Central 28, Stephenson 27
(at) Maplewood Baptist 37, Big Bay deNoc 34
Brimley 49, (at) Munising 43
(at) Baraga 43, Chassell 15
Engadine 54, (at) Manistique 29
(at) Calumet 61, Hancock 52
Ironwood at Bessemer
(at) Gladstone 53, Kingsford 42
(at) Negaunee 53, Marquette 40
(at) North Dickinson 45, Norway 24
Ontonagon 51, (at) Watersmeet 26
Sault Ste. Marie 59, (at) Gaylord 57
(at) Carney-Nadeau 68, Superior Central 14
(at) Iron Mountain 40, West Iron County 38 (OT)
 
Wednesday, December 15
Cedarville-DeTour 42, (at) Newberry 19
 
Thursday, December 16
Ewen-Trout Creek at Watersmeet, postponed
Gladstone 45, (at) Iron Mountain 31
(at) Westwood 66, Manistique 30
(at) Sault Ste. Marie 51, St. Ignace 29
(at) Menominee 48, Stephenson 5
 
Friday, December 17

Bark River-Harris at Rapid River, postponed
Baraga 85, (at) Dollar Bay 45
(at) Superior Central 40, Big Bay deNoc 28
(at) Cedarville-DeTour 41, Brimley 40
(at) Norway 49, Forest Park 33
Lake Linden-Hubbell 57, (at) Painesdale-Jeffers 38
(at) Hancock 51, Negaunee 43
North Central at Munising
(at) Ewen-Trout Creek 43, Ontongon 40
Rudyard at Newberry, postponed
Watersmeet at Ironwood
Escanaba 66, Plymouth Wis. 51
(at) Houghton 70, West Iron County 42
 
Saturday, December 18
Escanaba 56, (at) Cedarburg, Wis. 51 (OT)
Dewitt 52, (at) Sault Ste. Marie 35
Bark River-Harris 58, (at) Gwinn 45
Baraga 51, (at) L'Anse 26
Lake Leelenau St. Mary 47, (at) Rudyard 45
 
Monday, December 20

(at) Ewen-Trout Creek 66, Bessemer 42
Mid Peninsula 47, (at) Big Bay deNoc 40
Calumet 52, (at) Negaunee 51
Florence, Wis. 57, (at) Forest Park 23
(at) Marquette 52, Gladstone 38
(at) Manistique 40, Gwinn 28
(at) Kingsford 49, Iron Mountain 31
Ironwood at Mercer, Wis., postponed
(at) Menominee 48, North Central 23
Norway 39, (at) Bark River-Harris 35
Sault Ste. Marie 56, (at) Alpena 45
St. Ignace 55, (at) Eng8, adine 31
(at) Munising 66, Stephenson 33
(at) Watersmeet 38, Wakefield-Marenisco 24
 
Tuesday, December 21
Lake Linden-Hubbell 53, (at) Dollar Bay 42
 
Tuesday, December 22
Brimley 59, Manistique 51
 
Thursday, December 23
Menominee 67, (at) Marinette, Wis. 36
(at) Mackinaw City 59,Brimley 52

Tuesday, December 28
Engadine 69, (at) Rapid River 25
(at) Calumet 54, Ishpeming 32
(at) Escanaba 59, Gladstone 34
(at) Peshtigo, Wis. 46, Menominee 43
(at) Westwood 53, Negaunee 39
 
Wednesday, December 29
Port Huron 41, St. Ignace 35

Thursday, December 30
Ironwood at Hurley, Wis.

Monday, January 3
(at) Westwood 56, Gladstone 40
(at) Baraga 60, Watersmeet 18
Gillett, Wis. at Menominee

Tuesday, January 4
(at) Bark River-Harris 46, Manistique 35
(at) Carney-Nadeau 64, Norway 38
Kingsford 61, (at) West Iron County 51
Superior Central 57, (at) Forest Park 28
North Dickinson 32, (at) Niagara, Wis. 28
Munising 48, (at) Gwinn 36
(at) Stephenson 40, Big Bay deNoc 33
Houghton 67, (at) Iron Mountain 50
Ironwood 44, (at) Ontonagon 37
Dollar Bay 51, (at) Bessemer 42
(at) Calumet 71, L’Anse 21
(at) Engadine 58, Cedarville 38
Sault Ste. Marie 49, (at) Petoskey 39
 
Wednesday, January 5
Chassell at Houghton
Johnnesburg-Lewiston at Rudyard
 
Thursday, January 6
Besssemer 54, (at) Painesdale-Jeffers 39
Calumet at Westwood, posponed
(at) Dollar Bay 51, Ewen-Trout Creek 49 (OT)
Escanaba at Gwinn, postponed
Hancock 43, (at) Ishpeming 36
Marquette at Kingsford, postponed 2/4
Menominee 53, (at) Stephenson
Negaunee at Iron Mountain ppd. make up Jan 13
 
Friday, January 7
Carney-Nadeau 48, (at) Bark River-Harris 38
(at) Ironwood 64, Chassell 38
(at) Rudyard 63, Cheboygan 45
Hancock 62, (at) Dollar Bay 30
Munising 48, (at) Norway 42
Negaunee 58, (at) Manistique 25
(at) North Dickinson 48, North Central 24
Pickford 65, (at) Engadine47
(at) Superior Central 63, Rapid River 18
Republic-Michigamme at Ewen-Trout Creek
St. Ignace 77, (at) Newberry 4
(at) Lake Linden-Hubbell 46, Wakefield-Marenisco 20
West Iron County 44, (at) Forest Park 24
 
Monday, January 10
Coleman, Wis. 56, (at) Menominee 52
(at) Engadine 47, Manistique 43
(at) Stephenson 53, Rapid River 9
(at) L'Anse 46, Ironwood 42
 
Tuesday, January 11

(at) Sault Ste. Marie 49, Alpena 29
Brimley at St. Ignace, postponed
Chassell 40, (at) Wakefield-Marenisco 29
(at) Marquette 47, Escanaba 35
(at) Houghton 76, Lake Linden-Hubbell 42
Munising at Bark River-Harris, postponed (make-up Jan 28)
(at) Iron Mountain 51, Norway 39
Ontonagon at Painesdale-Jeffers, postpined (make-up Jan 31)
Westwood 54, (at) Gladstone 42
(at) Negaunee 67, West Iron County 38
Baraga at Bessemer
 
Wednesday, January 12
(at) Pickford 70, Newberry 20
Calumet 52, (at) Westwood 39
(at) North Dickinson 48, Carney-Nadeau 46
Rudyard at Cedarville-DeTour
West Iron County at Menominee
 
Thursday, Jauary 13
Gwinn at Bark River-Harris, postponed
Newberry at Manistique, postponed
(at) Escanaba 57, Kingsford 34
(at) Houghton 70, Chassell 8
Lake Linden-Hubbell at Ewen-Trout Creek, postponed (make-up 
Maplewood Baptist at Big Bay deNoc, postponed
North Central at Norway, postponed
 
Friday, January 14
Escanaba 58, (at) Hancock 53
Carney-Nadeau at Munising, postponed (make-up Feb 23)
Calumet 69, (at) Marquette 27
(at) Stephenson 48, Forest Park 32
(at) Negaunee 37, Ishpeming 25
(at) Ironwood 42, Painesdale-Jeffers 41
(at) Bessemer 38, L'Anse 32
Manistique at Gladstone, postpoed
(at) Superior Central 45, North Central 44
North Dickinson 45, (a)t Mid Peninsula 19
(at) St. Ignace 51, Rudyard 37
Sault Ste. Marie 45, (at)Cheboygan 27
(at) Houghton 78, Westwood 68
(at) Mackinac Island 36, Hannahville 28
Cedarville-DeTour at Pickford
Chassell at Ontonagon
Engadine at Brimley
 
Saturday, January 15

(at) Superior Central 44, Brimley 39
(at) Mackinac Island 56, Hannahville 19
Copper Country Christian 26, (at) Delta County Knights 12
Copper Country Christian 30, (at) Delta County Knights 22

Monday, January 17
Bark River-Harris 77, (at) Rapid River 13
Cedarville-DeTour 73, (at) Mackinaw City 46
Escanaba 64, (at) Menominee 54
(at) Westwood 70, Iron Mountain 38
(at) Ishpeming 53, West Iron County 42
Mid Peninsula at Brimley, postponed
Dollar Bay at Wakefield-Marenisco
Republic-Michigamme at Superior Central
 
Tuesday, January 18
Baraga at Ewen-Trout Creek
Bessemer at Chassell
Big Bay deNoc at Hannahville
Forest Park at North Dickinson
Gwinn at Negaunee
Houghton at Calumet
Painesdale-Jeffers at Watersmeet
Manistique at Munising
Marquette at Gladstone LIVE on FM-93.5, AM-600
Ontonagon at Lake Linden-Hubbell
Rapid River at Carney-Nadeau
Stephenson at Norway
 
Wednesday, January 19

St. Ignace at Pickford
Mid Peninsula at Engadine
 
Thursday, Jan. 20

BBdN at Ojibwe Charter
Houghton at WIC
Jeffers at E-TC
Mackinaw City at Newberry
 
Friday, Jan. 21

BR-H at Escanaba
C-N at MP
DB at Ironwood
Engadine at Ced-DeTour
Gwinn at Calumet
IM at Hancock
Ishpeming at Manistique
L'Anse at W-M
LL-H at Bessemer
Menominee at Kingsford
Munising at RR
NC at FP
ND at Norway
Ontonagon at Baraga
Pickford at Rudyard
SSM at Newberry
St. Ignace at Cheboygan
Westwood at Negaunee
 
Monday, Jan. 24
Baraga at W-M
DB at Ontonagon
E-TC at L’Anse (or 25)
IM at Ishpeming
Ironwood at LL-H
Marquette at Calumet
NC at C-N
RR at BR-H
MP  at SC
Watersmeet at Chassell
 
Tuesday, Jan. 25

Brimley at Newberry
Engadine at Munising
E-TC at L’Anse
Gaylord at St. Ignace
Jeffers at Houghton
Kingsford at ND
Menominee at Gladstone
Norway at WIC
SSM at TCW
Stephenson at BBdN
Westwood at Gwinn
 
Wednesday, Jan. 26

Ishpeming at Marquette
 
Thursday, Jan. 27

Bessemer at DB
Cheboygan at Newberry
Gladstone at Manistique LIVE on FM-93.5, AM-600
Hancock or FP at E-TC
Ironwood at Baraga
LL-H at Watersmeet
ND at Stephenson
Ontonagon at L’Anse
Pickford at Brimley
Rudyard at SSM
St. Ignace at Ced-DeTour
SC at NC
W-M at Jeffers
 
Friday, Jan. 28
Beaver Is. at BBdN
Calumet at Escanaba
E-TC at Chassell
FP at C-N
Gwinn at WIC
IM at Negaunee
Ishpeming at Westwood
Menominee at Marquette
Niagara at Norway
WIC at Gwinn
 
Saturday, Jan. 29
Beaver Is. at BBdN
St. Ignace at Mackinaw City
 
Monday, Jan. 31
BR-H at NC
Bessemer at Mercer, WI
Calumet at Hancock
Chassell at L’Anse
Engadine at MP
FP at Florence
Houghton at Westwood
Ishpeming at IM
LL-H at Baraga
Manistique at Gwinn
Munising at Brimley
ND at SC
Rudyard at Oscoda
Stephenson at RR
WIC at Kingsford
 
Tuesday, Feb. 1
Gladstone at Negaunee
Hannahville at BBdN
Munising at Brimley
Newberry at Ced-DeTour
Norway at Kingsford
Pickford at St. Ignace
R-M at DB
 
Wednesday, Feb. 2
Bessemer at Mellen, WI
Gwinn at Ishpeming
Rudyard at Engadine
 
Thursday, Feb. 3
BR-H at ND
C-N at RR
Ced-DeTour at Brimley
Chassell at Calumet
Gladstone at Menominee
Escanaba at Houghton
FP at Kingsford
IM at Manistique
L’Anse at Baraga
Newberry at Rudyard
Norway at NC
Ojibwe Charter at BBdN
Ontonagon at Bessemer
R-M at LL-H
Stephenson at MP
W-M at Ironwood
Watersmeet at E-TC
Westwood at Marquette
 
Friday, Feb. 4
DB at Jeffers
East Jordan at Pickford
Hancock at Gwinn
L'Anse at WIC
Munising at SC
Northland Pines at W-M
SSM at St. Ignace

Saturday, February 5
Westwood at Ishpeming
 
Monday, Feb. 7
Baraga at ND or R-M
BR-H at Stephenson
C-N at NC
Chassell at DB
E-TC at Northland Pines
at WIC
Jeffers at LL-H
L’Anse at Ontonagon
Onaway at Pickford
SC at MP
 
 
Tuesday, Feb. 8
Brimley at Rudyard
Engadine at Newberry
Escanaba at Kingsford
Gaylord at SSM
Gladstone at Ishpeming
Munising at FP
Negaunee at Calumet
RR at Manistique
St. Ignace at Rogers City
Westwood at IM
 
Wednesday, Feb. 9
Marquette at Menominee
 
Thursday, Feb. 10
Bessemer at Watersmeet
Engadine at Pickford
Hancock at Houghton
Ironwood at E-TC
LL-H at Chassell
L’Anse at DB
Newberry at St. Ignace
NC at Stephenson
ND at Munising
Rudyard at Cheboygan
SC at BR-H
W-M at Ontonagon
WIC at FP
 
Friday, Feb. 11
BBdN at Mack Island
Escanaba at Calumet
Kingsford at Marquette
Negaunee at Ishpeming
Lake Leeelanau at Ced-DeTour
SSM at Brimley
Westwood at Manistique
 
Saturday, Feb. 12
BBdN at Mack Island
Ced-DeTour at MP
Escanaba at Hancock
Lake Leelanau St. Mary at Pickford
W-M at Mercer, WI
 
Monday, Feb. 14
Baraga at Jeffers
BR-H at Norway
Bessemer at Ironwood
Calumet at Houghton
Escanaba at Gladstone
Kingsford at Menominee
LL-H at L'Anse
Manistique at IM
NC at ND
Rudyard at Munising
Stephenson at C-N
Watersmeet at Ontonagon
 
Tuesday, Feb. 15
BBdN at MP
Ced-DeTour at Rudyard
DB at Watersmeet
FP at RR
Ironwood at Drummond
Negaunee at Gwinn
Pickford at Newberry
W-M at E-TC
Westwood at Hancock
 
Thursday, Feb. 17
BR-H at C-N
Bessemer at W-M
Brimley at Engadine
Cheboygan at SSM
DB at Baraga
Calumet at West Iron County
E-TC at Ontonagon
Florence at Norway
Gwinn at Gladstone
Ironwood at Watersmeet
Ishpeming at Escanaba
Kingsford at IM
Jeffers at Chassell
LL-H at Hancock
Marquette at Houghton
ND at FP
Pickford at Ced-DeTour
RR at NC
St. Ignace at Rudyard
 
Friday, Feb. 18
L'Anse at R-M
Menominee at Westwood
 
Saturday, Feb. 19
C-N at Brimley
Ishpeming at Gladstone
SSM at Escanaba
 
Monday, Feb. 21
Baraga at Chassell
C-N at SC
DB at LL-H
Hillman at Ced-DeTour
Houghton at Hancock
Jeffers at L'Anse
NC at BR-H
Ontonagon at Ironwood
RR at ND
 
Tuesday, Feb. 22
Calumet at Jeffers
Ellsworth at Pickford
Engadine at Rudyard
E-TC at Bessemer
Gladstone at Kingsford
Gwinn at IM
Mackinaw City at St. Ignace
Manistique at Ishpeming
MP at Stephenson
Negaunee at Marquette
Newberry at Brimley
SC at Norway
Watersmeet at W-M
WIC at Westwood
 
Wednesday, Feb. 23
Menominee at Escanaba
 
Thursday, Feb. 24
BR-H at FP
Calumet at LL-H
Ced-DeTour at Engadine
Cheboygan at St. Ignace
Gwinn at Westwood
Hancock at L’Anse
IM at Gladstone
Jeffers at DB
Kingsford at Ishpeming
Newberry at SSM
NC at MP
ND at C-N
Ontonagon at Houghton
RR at Munising
Rudyard at Pickford
Stephenson at SC
 
Friday, Feb. 25
Norway at RR
 
Fri-Sat Feb. 25 and 26
Northern Lights Tournament


---MORE---


Vanginhoven Leads Braves To Win Over Kingsford
Tuesday December 14, 2021