News ticker

3440 articles
Monday December 17, 2018
UP HS BOYS BASKETBALL SCORES/SCHEDULES

Thanks to Mike Ludlum at TV-6 for compiling these schedules. If you notice any corrections, additions, errors, email jack600@att.net or mludlum@wluctv6.com

MONDAY, NOVEMBER 26
(at) Boyne City 60, Sault Ste. Marie 28
 
TUESDAY, NOVEMBER 27

Iron Mountain 65, (at) Gladstone 63
(at) Westwood 47, L'Anse 19
(at) Calumet 63, Negaunee 60
Lake Linden-Hubbell 61, (at) Hancock 52
(at) Dollar Bay 71, Republic-Michigamme 37
(at) Painesdale-Jeffers 52, Baraga 27
Wakefield-Marenisco 63, (at) Ewen-Trout Creek 56
Ironwood 54, (at) Bessemer 52
Ontonagon 56, (at) Watersmeet 48
Munising 44, (at) Norway 31
(at) North Central 54, Forest Park 37
North Dickinson 48, (at) Bark River-Harris 46
Superior Central 64, (at) Big Bsy deNoc 48
(at) Engadine 89, Mid Peninsula 50
Brimley 71, (at) Cedarville 49
East Jordan 70, (at) St. Ignace 40
DeTour 66, (at) Harbor Light Christian 47
 
WEDNESDAY, NOVEMBER 28
 Alpena 62, (at) Sault Ste. Marie 20
 
THURSDAY, NOVEMBER 29
(at) Gladstone 71, Manistique 28
(at) Bark River-Harris 56, Superior Central 38
(at) Calumet 63, Hancock 47
(at) Ontonagon 62, Baraga 16
(at) Wakefield-Marenisco 72, Watersmeet 56
(at) Bessemer 67, Ewen-Trout Creek 46
(at) Boyne City 80, St. Ignace 44
Traverse City Central 55, (at) Sault Ste. Marie 30
Cedarville 62, (at) Posen 47
 
FRIDAY, NOVEMBER 30 
Marquette 63, Brighton 58 (OT)
Menominee 60, (at) Stephenson 52 (OT)
(at) Kingsford 81, North Dickinson 42
Iron Mountain 50, (at) Negaunee 41
Houghton 43, (at) Westwood 33
(at) West Iron County 63, Gwinn 38
(at) Ironwood 71, Bayfield, Wis. 58
North Central 62, (at) Mid Peninsula 31
(at) Engadine 91, Newberry 73
(at) Brimley 81, DeTour 43
 
SATURDAY, DECEMBER 1
Marquette 53, (at) Petoskey 31
 
MONDAY, DECEMBER 3
(at) Peshtigo, Wis. 97, Menominee 47
(at) Westwood 53, West Iron County 31
(at) L'Anse 52, Hancock 43
(at) Lake Linden-Hubbell 73, Baraga 37
Ewen-Trout Creek 73, (at) Ontonagon 59
Painesdale-Jeffers 64, (at) Bessemer 54
(at) Ironwood 80, Solon Springs, Wis. 57
(at) Wakefield-Marenisco 68, Republic-Michigamme 19
(at) Forest Park 67, Mid Peninsula 33
(at) Carney-Nadeau 68, Rapid River 41
(at) Superior Central 69, Big Bay deNoc 28
Chassell at Watersmeet, no report
 
TUESDAY, DECEMBER 4
(at) Green Bay Preble 79, Marqiette 70
(at) Escanaba 61, Negaunee 57
(at) Kingsford 59, Houghton 42
Gladstone 62, (at) Ishpeming 61
(at) Iron Mountain 77, Manistique 48
(at) Gwinn 67, Munising 58
North Central 64, (at) Stephenson 56 
(at) Bark River-Harris 61, Florence, Wis. 56
(at) DeTour 61, Mackinaw City 56
(at) Gaylord 71, Cedarville 56 
Pickford at Harbor Springs, cancelled

WEDNESDAY, DECEMBER 5
Norway 45, (at) Rapid River 43
 
THURSDAY, DECEMBER 6

(at) L'Anse 62, Houghton 56
Dollar Bay 57, (at) Painesdale-Jeffers 48
(at) Lake Linden-Hubbell 75, Watermseet 29
(at) Ontonagon 55, Republic-Michigamme 22
(at) Ewen-Trout Creek 68, Hancock 46
(at) Bessemer 54, Wakefield-Marenisco 41
Ironwood 63, (at) South Shore, Wis. 43
Chassell 71, (at) Baraga 34
Munising 81, (at) Stephenson 46
(at) Bark River-Harris 69, Mid Peninsula 28
Carney-Nadeau 67, (at) North Dickinson 48
(at) North Central 46, Rapid River 44
Forest Park 71, (at) Big Bay deNoc 41
Brimley 104, (at) Engadine 70
(at) Sault Ste. Marie 38, Cheboygan 32
DeTour 50, (at) Pickford 40
(at) Rudyard 95, Newberry 83
Cedarville 70, (at) St. Ignace 46

FRIDAY, DECEMBER 7
(at) Escanaba 73, Kingsford 60
(at) Manistique 68, Gladstone 65
(at) Westwood 47, Ishpeming 44
Iron Mountain 78, (at) Calumet 71 (OT)
(at) Hannahville 62, Mackimac Island 15

SATURDAY, DECEMBER 8
(at) Hannahville 79, Mackinac Island 10
Grand Marais 52, (at) Beaver Island 45
 
MONDAY, DECEMBER 10

(at) Rapid River 53, Bark River-Harris 41
(at) Carney-Nadeau 51, Stephenson 49
(at) N0rth Central 56, Superior Central 38
(at) Negaunee 76, L'Anse 43
Westwood 61, (at) Hancock 43
Antigo, Wis. 69, (at) Menominee 34
(at) Munising 99, Engadine 78
Norway 57, (at) Mid Peninsula 34
Calumet 72, (at) Ewen-Trout Creek 39
(at) Dollar Bay 73, Bessemer 60
Wakefield-Marenisco 74, (at) Painesdale-Jeffers 60
(at) Ironwood 62, Washburn, Wis. 59
(at) West Iron County 53, Forest Park 48
Boyne City 67, (at) Cedarville 55
(at) Brimley 90, Mackinaw City 70
(at) Pellston 83, Pickford 41
Baraga at Watersmeet, no report
Chassell 59, (at) Ontonagon 47
 
TUESDAY, DECEMBER 11

Marquette 61, (at) Gladstone 47
(at) Houghton 60, Escanaba 52
(at) North Dickinson 87, Big Bay deNoc 61
St. Ignace 78, (at) Newberry 25
(at) Rudyard 52, Sault Ste. Marie 40

WEDNESDAY, DECEMBER 12
Gwinn 52, (at) Ishpeming 50
Munising 71, (at) Superior Central 30
(at) DeTour 87, Alanson 49
 
THURSDAY, DECEMBER 13

(at) Carney-Nadeau 61, North Central 43
(at) Rapid River 59, Forest Park 50
(at) Westwood 54, Kingsford 53 (OT)
(at) Houghton 59, Hancock 37
West Iron County59, (at) L'Anse 52 (OT)
(at) Calumet 69, Lake Linden-Hubbell 35
(at) Dollar Bay 56, Ontonagon 55
(at) Chassell 62, Painesdale-Jeffers 43
Ironwood 73, (at) Butternut, Wis. 47
(at) Republic-Michigamme 45, Mid Peninsula 39
Pickford 72, (at) St. Ignace 27
Engadine 70, (at) Cedarville 66
(at) DeTour 63, Newberry 49
Rudyard at Brimley, no report
 
FRIDAY, DECEMBER 14

(at) Escanaba 75, Gladstone 63
(at) Gwinn 54, Manistique 50
(at) Traverse City Central 58, Marquette 55
(at) Iron Mountain 76, Norway 31
(at) Ironwood 57, Wakefield-Marenisco 46
(at) Stephenson 62, Bark River-Harris 51
Hannahville at Beaver Island, no report
 
SATURDAY, DECEMBER 15
Marquette 60, (at) Traverse City West 54
(at) Brimley 69, Superior Central 57
Pickford 70, (at) Posen 60
Hannahville at Beaver Island, no report
 
MONDAY, DECEMBER 17
Houghton at West Iron County
L'Anse at Baraga
Dollar Bay at Chassell
Republic-Michigamme at Lake Linden-Hubbell
Painesfale-Jeffers at Ontonagon
Ewen-Trout Creek at Forest Park
North Dickinson at Munising
Pickford at Newberry
Maplewood Baptist at Mackinac Island

TUESDAY, DECEMBER 18
Escanaba at Marquette
Gladstone at Iron Mountain
Ishpeming at Kingsford
North Central at Menominee
Negaunee at Gwinn (LIVE on FM-94.9)
Calumet at Baraga
Watersmeet at Phelps, Wis.
Manistique at Engadine (LIVE on AM-1490)
Pickford at Newberry
Brimley at St. Ignace
Cedarville at Rudyard
DeTour at Maplewood Baptist
Hannahville at Grand Marais
 
WEDNESDAY, DECEMBER 19

Newberry at Brimley
Sault Ste. Marie at Gaylord
 
THURSDAY, DECEMBER 20

Kingsford at West Iron County
Gwinn at Westwood (LIVE on FM-100.3)
L'Anse at Iron Mountain
Calumet at Houghton
Ontonagon at Bessemer
Ironwood at Hurley, Wis.
North Dickinson at Stephenson
Norway at North Central
DeTour at Engadine
Cedarville at Pickford
St. Ignace at Sault Ste. Marie
Rudyard at Cheboygan
 
FRIDAY, DECEMBER 21
Bark River-Harris at Big Bay deNoc (LIVE on FM-107.3)
Negaunee at Marquette
Painesdale-Jeffers at Hancock
Chassell at Ewen-Trout Creek
Wakefield-Marenisco at Mellen, Wis.
 
THURSDAY, DECEMBER 27

Escanaba vs Milwaukee Young Coggs Prep, Wis., (@Carney)
Menominee at Carney-Nadeau (LIVE on FM-107.3)
North Dickinson at Norway
 
FRIDAY, DECEMBER 28

Negaunee at Manistique (LIVE on AM-1490)
Hancock at Chassell
Wakefield-Marenisco at Three Lakes, Wis.
Rapid River at Mid Peninsula (LIVE on FM-107.3)

Carney-Nadeau Holiday Tournament
Escanaba, Carney-Nadeau, Menominee, Milwaukee Young Coggs Prep, Wis.
Third Place Game, 6:15 p.m.
Championship, 8 p.m.

WEDNESDAY, JANUARY 2
Hancock at Ishpeming
Rapid River at Munising (LIVE on FM-107.3)

THURSDAY, JANUARY 3

Carney-Nadeau at Bark River-Harris (LIVE on FM-107.3)
Kingsford at Marquette
Westwood at Iron Mountain
Houghton at Negaunee
Calumet at L'Anse
Painesdale-Jeffers at Baraga
Lake Linden-Hubbell at Dollar Bay
Watersmeet at Ontonagon
Bessemer at Republic-Michigamme
Norway at Forest Park
Mid Peninsula at North Dickinson
Stephenson at North Central
 
FRIDAY, JANUARY 4

Escanaba at Alpena
Gladstone at Gwinn (LIVE on FM-94.9)
Ishpeming at Manistique (LIVE on AM-1490)
Engadine at Superior Central
Munising at Big Bay deNoc
Flint International Academy at Cedarville
St. Ignace at Pellston
DeTour at Northern Michigan Christian
Rudyard at Traverse City Christian
 
SATURDAY, JANUARY 5
Manistique at Big Bay deNoc (LIVE on FM-107.3, AM-1490)
Flint International at Brimley

MONDAY, JANUARY 7
Menonminee at Escanaba
Forest Park at Kingsford
L'Anse at Houghton
Baraga at Hancock
Ontonagon at Calumet
Chassell at Lake Linden-Hubbell
Dollar Bay at Bessemer
Mellen, Wis. at Ironwood
West Iron County at Norway
North Dickinson at North Central
Painesdale-Jeffers at Republic-Michigamme
Mid Peninsula at Superior Central
Manistique at Munising
Carney-Nadeau at Big Bay deNoc
Pickford at Indian River Inland Lakes
Bay Mills Ojibwe Charter at Maplewood Baptist 
 
TUESDAY, JANUARY 8

Westwood at Gladstone (LIVE on AM-600)
Stephenson at Rapid River
Ewen-Trout Creek at Wakefield-Marenisco
Dollar Bay at Watersmeet
Cheboygan at Newberry
Brimley at DeTour
Rudyard at St. Ignace
Hannahville at Munising Baptist

WEDNESDAY, JANUARY 9
Negaunee at Ishpeming
Houghton at Gwinn

THURSDAY, JANUARY 10
Kingsford at Gladstone (LIVE on AM-600)
Escanaba at Manistique (LIVE on AM-1490)
West Iron County at Calumet
Dollar Bay at Hancock
Painesdale-Jeffers at Lake Linden-Hubbell
Ontonagon at Wakefield-Maremisco
Ewen-Trout Creek at Watersmeet
Big Bay deNoc at Stephenson (LIVE on FM-107.3)
Munising at Forest Park
Chassell at Republic-Michigamme
Carney-Nadeau at Mid Peninsula
North Dickinson at Superior Central
Newberry at Sault Ste. Marie
Brimley at Pickford
Engadine at Rudyard
DeTour at Cedarville
 
FRIDAY, JANUARY 11

Menominee at Marquette
Iron Mountain at Gwinn (LIVE on FM-100.3)
Westwood at Ishpeming
Bark River-Harris at Norway
Mid Peninsula at Superior Central
St. Ignace at Rogers City
 
SATURDAY, JANUARY 12

Carney-Nadeau at Milwaukee Bay View

MONDAY, JANUARY 14
Stephenson at Menominee
Hancock at Negaunee
West Iron County at Houghton
Ewen-Trout Creek at L'Anse
Bessemer at Baraga
Wakefield-Marenisco at Dollar Bay
Lake Linden-Hubbell at Ontonagon
Bark River-Harris at Forest Park
Norway at North Dickinson
Munising at Carney-Nadeau
North Central at Rapid River (LIVE on FM-107.3)
Big Bay deNoc at Mid Peninsula
Mackinac Island at Maplewood Baptist
 
TUESDAY, JANUARY 15

Gwinn at Gladstone
Iron Mountain at Kingsford
Westwood at Escanaba
Marquette at Ishpeming
Ironwood at Solon Springs, Wis.
Engadine at Newberry
Gaylord at Sault Ste. Marie
Cedarville at Brimley
Pickford at Rudyard
Maplewood Baptist at Mackinaw City
Petoskey St. Michael at DeTour
 
WEDNESDAY, JANUARY 16
Sault Ste. Marie at Alpena

THURSDAY, JANUARY 17
Gladstone at Negaunee
Kingsford at North Dickinson
Iron Mountain at Manistique (LIVE on AM-1490)
Ishpeming at Gwinn (LIVE on FM-94.9)
Calumet at Hancock
Ewen-Trout Creek at Chassell
Ontonagon at Painesdale-Jeffers
Lake Linden-Hubbell at Baraga
Bessemer at Watersmeet
West Iron County at Forest Park
Rapid River at Bark River-Harris (LIVE on FM-107.3)
Norway at Big Bay deNoc
Pickford at Engadine
DeTour at Rudyard
Newberry at Cedarville
St. Ignace at Cheboygan
Brimley at Harbor Light Christian
 
FRIDAY, JANUARY 18

South Shore, Wis. at Ironwood
Stephenson at Superior Central (LIVE on FM-107.3)
Hannahville at Paradise

SATURDAY, JANUARY 19
Sault Ste. Marie at West Branch Ogemaw Heights
Hannahville at Paradise

MONDAY, JANUARY 21
Menominee at Kingsford
Ewen-Trout Creek at Republic-Michigamme
Baraga at Wakefield-Marenisco
Watersmeet at Three Lakes, Wis.
Rapid River at Stephenson
Norway at Bark River-Harris
Munising at Engadine
Harbor Springs at St. Ignace
 


TUESDAY, JAN. 22
 

Marquette at Houghton
Ishpeming at Gladstone
Negaunee at IM
Newberry at Manistique
Hancock at WIC
Calumet at Jeffers
Chassell at L'Anse
E-TC at LL-H
Ironwood at Washburn
FP at ND
Watersmeet at R-M
MP at NC
C-N at SC
Hannahville at BBdN
Hillman at Cedarville
Maplewood Bapt. at DeTour
 
THURSDAY, JAN. 24
 

Marquette at Kingsford
IM at Westwood
Houghton at Calumet
 
FRIDAY, JAN. 25
 

Menominee at Gladstone
Manistique at Negaunee
L'Anse at Gwinn (?)
Ontonagon at Hancock
R-M at Baraga
DB at LL-H
Chassell at Bessemer
Butternut at Ironwood
Norway at WIC
FP at C-N
BR-H at NC
SC at RR
ND at MP
Rudyard at Newberry
Engadine at Brimley
SI at Cedarville
Pickford at DeTour
SSM at Cheboygan
 
FRI/SAT, JAN 25/26
 

Maplewood Bapt. at Hannahville
 
SATURDAY, JAN. 26
 

SSM at Escanaba
 
MONDAY, JAN. 28
 

Kingsford at Norway
E-TC at DB (?)
Bessemer at Hurley
Petoskey at SSM
Maplewood Bapt. at Ojibwe Ch.
 
TUESDAY, JAN. 29

 
Escanaba at Menominee
Westwood at Marquette
Gwinn at Manistique
Ishpeming at Houghton
WIC at IM
Baraga at L'Anse
R-M at Jeffers
W-M at Chassell
Ontonagon at E-TC
Ironwood at Drummond
Three Lakes at Watersmeet
FP at Stephenson
C-N at NC
Munising at BR-H
SC at MP
Engadine at BBdN
IR Inland Lakes at Pickford
Newberry at SI
GM at Hannahville
 
WEDNESDAY, JAN. 30
 

DeTour at Mackinaw City
 
THURSDAY, JAN. 31
 

Ishpeming at Iron Mountain
Watersmeet at DB (?)
W-M at Ontonagon
Rudyard at SSM
N MI Christian at Maplewood Bapt.
 
FRIDAY, FEB. 1
 

Escanaba at Kingsford
Marquette at Menominee
Gwinn at Negaunee
IM at Ishpeming
Werstwood at Manistique
L'Anse at Hancock
Baraga at DB
Bessemer at LL-H
R-M at Chassell
Jeffers at E-TC
Hurley at Ironwood
NC at FP
BR-H at ND
Stephenson at Norway
MP at C-N
RR at BBdN
Cedarville at Engadine
DeTour at Newberry
Brimley at Rudyard
SI at Pickford
 
FRI/SAT FEB. 1/2
 

Hannahville at Ojibwe Ch.
 
MONDAY, FEB. 4
 

L'Anse at Ishpeming
BBdN at Munising
Maplewood Bapt. at Alanson
Rudyard at Bay City ___
 
TUESDAY, FEB. 5

 
Gladstone at Marquette
Menominee at NC
WIC at Kingsford
Hancock at Gwinn
Jeffers at Houghton
Chassell at Calumet
DB at E-TC (?)
Bessemer at W-M
Ironwood at Bayfield
Phelps at Watersmeet
ND at FP
LL-H at R-M
C-N at Norway
Stephenson at BR-H
BBdN at Hannahville
RR at SC
SI at Brimley
DeTour at Petoskey St. Michael
 
WEDNESDAY, FEB 6
 

Negaunee at Westwood
Gwinn at MP
Newberry at Pickford
Rudyard at Cedarville
 
THURDAY, FEB. 7
 

Gladstone at Kingsford
Marquette at Escanaba
Wabeno-Laona at Menominee
SSM at SI
 
FRIDAY, FEB. 8

 
Escanaba at RR
Gwinn at IM
Ishpeming at Negaunee
Manistique at Westwood
Houghton at Hancock
Calumet at WIC
LL-H at L'Anse
Chassell at Jeffers
Baraga at R-M
DB at Ontonagon
Three Lakes at W-M
Watersmeet at Bessemer
SC at FP
Ironwood at Mellen
C-N at Stephenson
BBdN at NC
MP at Munising
Brimley at Newberry
Cheboygan at Rudyard
Pickford at Cedarville
Engadine at DeTour
 
FRI/SAT, FEB 8/9
 
Hannahville at Mack Is.
Beaver Is. at Maplewood Bapt.
 
SUNDAY, FEB 10
 

Stephenson vs. Crivitz 
(at Wisconsin Herd court)
 
MONDAY, FEB. 11
 

HL Christian at Maplewood Bapt.
 
TUESDAY, FEB. 12
 

Kingsford at IM
Ishpeming at Marquette
Negaunee at Gladstone
WIC at Escanaba
Menominee at Crandon
Westwood at Gwinn
Calumet at L'Anse
DB at Baraga
Ontonagon at Chassell
Watersmeet at Jeffers
Bessemer at E-TC
Mercer at Ironwood
LL-H at W-M
FP at Norway
NC at ND
SC at Stephenson
BR-H at C-N
Munising at RR
MP at BBdN
Engadine at Manistique
SSM at Rogers City
Munising Bapt. at Hannahville
 
WEDNESDAY, FEB. 13

 
SI at Rudyard
Newberry at Cheboygan
 
THURSDAY, FEB. 14
 

Marquette at Negaunee
Kingsford at Houghton
Westwood at Calumet
Stephenson at BBdN
 
FRIDAY, FEB. 15
 

Gladstone at Menominee
Houghton at Escanaba
Manistique at Ishpeming
Calumet at Gwinn
IM at Hancock
L'Anse at WIC
E-TC at Baraga
LL-H at Jeffers
DB at R-M
Bayfield at Bessemer
W-M at Watersmeet
NC at Norway
ND at C-N
FP at BR-H
MP at RR
SC at Munising
SSM at Newberry
Rudyard at Engadine
Pickford at Brimley
Cedarville at DeTour
 
SATURDAY, FEB. 16
 

Gaylord at Marquette
 
MONDAY, FEB 18

 
Gladstone at Westwood
Calumet at Ishpeming
Negaunee at WIC
Norway at SC
SI at Engadine
 
TUESDAY, FEB. 19
 

Kingsford at Menominee
Gwinn at Escanaba
Ishpeming at IM
Houghton at LL-H
Baraga at Chassell
L'Anse at Ontonagon
Watersmeet at E-TC
Phelps at W-M
Bessemer at Ironwood
R-M at ND
MP at Stephenson (?)
Manistique at BR-H
BBdN at RR
NC at Munising
HL Christian at Brimley
Rudyard at Pickford
SSM at Petoskey
Alanson at Maplewood Bapt.
 
WEDNESDAY, FEB. 20
 

Westwood at Negaunee
Newberry at Munising
Rudyard at Pickford
Cedarville at Hillman
 
THURSDAY, FEB. 21
 

IM at Houghton
Brimley at SSM
 
FRIDAY, FEB. 22
 

Escanaba at Gladstone
Menominee at Omro
WIC at Hancock
Calumet at LL-H
Jeffers at L'Anse
Watersmeet at Baraga
Chassell at DB
Bessemer at Ontonagon
Ironwood at W-M
C-N at FP
RR at ND
RR at Norway
NC at BR-H
R-M at MP
Gwinn at SC
Munising at Manistique
Cedarville at Newberry
Engadine at Pickford
Rudyard at DeTour
Cheboygan at SI

Choose team:
No schedule entries



ROUGH NIGHT: Gladstone Basketball Teams Fall
Tuesday December 11, 2018
Nash, Eskymos Come From Behind To Win Opener
Tuesday December 4, 2018
BR-H Broncos Hold Off Bobcats For Second Victory
Tuesday December 4, 2018
TOP BRAVE: Castor Sets Gladstone Scoring Record
Thursday November 29, 2018
Gladstone Community Bids Farewell To Matt Houle
Wednesday November 14, 2018